- Prihlásiť alebo Registrovať
Ako správne ,,zaletniť“ kabát?
To je správne položená otázka. Je to totiž sezónny kúsok, ktorý si ide na jar oddýchnuť do šatníka. Nie je to však nič zložité. Stačí mu venovať pár minút kedy ho vyčistíme kefou a zavesíme na ramienko príslušnej veľkosti. Poprípade môžeme využiť služby čistiarne a kabát dať vyčistiť chemicky.
Ak ho zavesíme na príliš malé ramienko, nepekne na ňom visí a krčí sa. Pri veľkom ramienku sa jeho konce natlačia až do rukávov a zdeformujú ich. No a nakoniec stačí kabát už len dať do obalu, resp. sáčku, čo ocenia najmä bledé farby zimníka. Mal by pekne visieť, aby sa nekrčil. Neodporúčame dať ho do obalov, z ktorých sa následne vysaje vzduch.
Naše kabáty sú šité z vysoko kvalitných materiálov, ako ste už určite pri ich nosení zistili. Drvivá väčšina sa skladá z vlny, kašmíru, mohéru alebo alpaky. Je to všetko prírodný materiál, ktorý preto chutí aj neželaným návštevníkom v našom šatníku – moliam. Bodaj by si nepochutili na takom luxuse...
Moľa šatová dokáže popracovať na vašom kabáte tak, že si ho už nebudete môcť obliecť. Jeho przniteľom nie je okrídlená moľa, ale jej larvy, ktoré rozhrýzajú vlákna a živia sa kreatínom obsiahnutým vo vlne. Podľa odborníkov dokáže samička naklásť až cca 50 vajíčok. Potrebuje na to ale kľud, tmavé nevetrané miesto s relatívne stabilnou teplotou. Ak teda často otvárate-zatvárate skriňu, prehadzujete oblečenie, nebudete jej cieľovou skupinou. Je tam pre ne jednoducho príliš rušno.
Čo teda robiť, aby sme uchránili naše oblečenie?
Názory a skúsenosti našich zákazníkov sú rôzne. Niekto ako prevenciu používa mydlo, chmeľ, orechové listy, ocot, prípadne tabak. A nedá mi nespomenúť starý známy naftalín. Špecifická vôňa babkinej skrine...
Prírodnou alternatívou môže byť aj levanduľa. Táto stredomorská aromatická bylinka sa už celkom slušne udomácnila aj v našich záhradách. Na trhu sú dostupné rôzne spreje a vrecúška proti moliam. Alebo si takéto vrecúška môžete vyrobiť aj sami doma. Stačí jednoducho ostrihať kvitnúce stonky nad drevnatou časťou. Do tej ale nazasahujeme. Levanduľa kvitne pomerne dlho. Počas celého leta od júna až do septembra. Odporúča sa zostrihať počas kvitnutia, kedy obsahuje najviac silíc. Najvhodnejšia časť dňa je cez obed, keď je slnko vysoko a vôňa levandule sa krásne rozvinie.
Suší sa v zväzkoch otočených kvetmi nadol na tienistom a vzdušnom mieste. Prípadne rozložená na sitku v tenkej vrstve niekde na suchom mieste. Nikdy ju pri sušení nevystavujeme priamemu slnečnému žiareniu. Môže stratiť svoju výraznú farbu a zosivieť.
Do našich vrecúšok ju potom už len ošupíme zo stonky. Rozvoniava široko-ďaleko. Na levanduli je výborné to, že ak potrebujete obnoviť vôňu, stačí pomrviť vrecúško medzi prstami. Ideálne je dať si do skrine 3-4 takého vrecúška. Každé do inej časti.
Málokto vie, že na ten istý účel poslúži aj iná bylinka a síce santolina. Okrem jej využitia v kuchyni a liečivých vlastností tiež odpudzuje mole podobne ako levanduľa. Stačí si kytičku z usušenej santoliny zavesiť do skrine a pôsobí ako prírodný odpudzovač molí.