KAŠMÍR

 

Patrí k najhodnotnejším a najdrahším prírodným vláknam. Kašmír je veľmi jemný, pružný a mäkký. Jeho priemerná hrúbka je 14-19 mikrónov. Vďaka svojej stavbe je kašmír veľmi ľahký a oveľa lepšie izolujúci ako merino vlna. Je určite odolnejší ako angora. Kašmír sa často mieša s vlnou, pretože tento materiál je lacnejší a ku kašmíru sa svojimi vlastnosťami výborne hodí. 

Kašmír je veľmi luxusný materiál z niekoľkých druhov kašmírových kôz. Je to odolné zviera. Vďaka jemnej a hustej podsade vydržia až 40 stupňov pod bodom mrazu. Chovajú sa v Nepále, Číne, Mongolsku, Pakistane, Afganistane a Austrálii. Textília PAISLEY zo srsti kôz je známa už 2000 rokov. Spracovanie vlny vo väčšom zaviedol perzský hodnostár v 14. st. 

Pomenovanie kašmír pochádza z indického Kašmíru, odkiaľ sa v 18. a 19.st. dovážali vtedy módne šály s tradičnými vzormi. Boli praktickým a luxusným doplnkom pre bohaté Európanky, ktorý ich chránil pred chladom. 

V 20. st. bol nahradzovaný lacnejšou vlnou. Stále ale stúpala obľuba kašmírových svetríkov, kardiganov...

V súčasnosti sa z neho vyrábajú kabáty, svetre, šále.. 

Kašmír je drahý materiál hlavne kvôli výrobe. Vlna sa získava jednoduchým ostrihaním. Kašmírová koza sa vyčesáva alebo dokonca srsť sa zbiera na jar, keď zhadzuje zimnú srsť, keď sa otiera o skaly. Domáci potom zbierajú chumáče srsti. Nazberaná srsť prechádza dlhým procesom ručného spracovania. Získajú asi 100 gramov materiálu. Domestikované kozy na jar vyčesávajú a z jednej kozy získajú za rok asi 500 gramov kvalitného kašmíru. Na jeden sveter sa použije srsť z asi 3-5 kôz.

V druhej polovici 19. st. vynašiel škót Dawson techniku strojového odstraňovania hrubých chlpov z rúna kozej srsti. Až do 70-tych rokov 20. st. bolo toto spracovanie prísne stráženým tajomstvom. Až na konci 20.st. sa v Číne vyvinula technológia priemyselného odchlpovania a pradenia kašmírových vlákien. 

 

OVČIA VLNA

 

Najprirodzenejší a najdostupnejší prírodný materiál na výrobu pletacích priadzí. Pomer výkon/cena je u ovčej vlny zo všetkých prírodných vlákien najlepší. 

Ovčia vlna má vynikajúce izolačné a termoregulačné vlastnosti. V zime hreje a v lete chladí. Vlna skvele izoluje aj za mokra, je schopná prijímať o odvádzať vlhkosť a môže absorbovať až 1/3 svojej hmotnosti vody bez toho, aby bola pocitovo mokrá.

Je prirodzene pružná, priedušná a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré najlepšie demonštruje fakt, že vlnené odevy ani po opakovanom použití nezapáchajú. Vlna je vďaka lanolínu antistatická a špinu aj z tohto dôvodu odpudzuje.